JA slide show
 
 
 
 

ALLIANOI

 Allianoi'nin küçük bir termal merkezi olduğu sanılmaktadır. Sıcak sudan bu dönemden itibaren yararlanılıyordu. Helenistik Çağ'a ait sadece birkaç arkeolojik ve nümizmatik eser ele geçmiş olmasına rağmen Allianoi merkez yerleşiminde Helenistik mimariye rastlanılmamıştır. Roma İmparatorluk Dönemi'nde (İ.S. II. yüzyıl) kült merkezinde, Anadolu'nun pek çok merkezinde ve Pergamon'daki Asklepieionda olduğu gibi büyük bir bayındırlık faaliyeti yaşanmıştır. Kült merkezinde mevcut binaların büyük bir kısmı bu döneme aittir. Ilıcanın yanı sıra, köprüler, caddeler, sokaklar, insulalar, geçiş yapısı, propylon, ve nympheum bu dönemde planlanır..

 
Europa Nostra Ödülleri / Ödül Töreni'ne Davet
Cuma, 05 Ekim 2012
2012 yılı Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü / Europa Nostra Ödülleri

Koruma kategorisinde ödül alan Milet İlyas Bey Külliyesi ile

Üstün Hizmet kategorisinde ödül alan Arkeolog Dr. Ahmet Yaraş ve Allianoi Girişim Grubu için,

6 Ekim 2012 tarihinde, 17:00 - 19:00 saatleri arasında,

İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla Binası, Kemal Ahmet Aru Salonu'nda düzenlenecek olan Ödül Töreni'ne davetlisiniz.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Devamını oku...

Son Güncelleme ( Cuma, 05 Ekim 2012 )
 
2012 AB Özel Ödülü Allianoi İnsiyatifi ve Dr. Ahmet Yaraş'ın.
Perşembe, 22 Mart 2012

2012 AB Kültür Mirası Ödülü / Europa Nostra Ödüllerini Kazananlar Açıklandı

Brüksel/Lahey 20 Mart 2012 - Avrupa Komisyonu ve Europe Nostra 2012 Avrupa Birliği Kültür Mirası Ödülü / Europa Nostra Ödülleri'ni kazananları bugün açıkladı (bkz. aşağıdaki liste) .

2012 AB Özel Ödülü Allianoi İnisiyafi ve Dr. Ahmet Yaraş'ın.

Ödüller, 1 Haziran günü Avrupa Komisyonu'nun Eğitim, Kültür, Çok Dillilik ve Gençlikten Sorumlu Üyesi, dünyaca ünlü tenor ve Europa Nostra Başkanı Plácido Domingo'nun da katılımıyla, Lizbon'daki Jerónimos Manastırı'nda yapılacak ödül töreniyle sahiplerine verilecek.

Etkinliğe ayrıca organizasyonun hamileri olan Portekiz Cumhurbaşkanı Aníbal Cavaco Silva ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso da katılacak. Kazanan 28 projeden altısı, 2012'de kültür mirası alanında en üstün başarılara verilen "büyük ödül"ün sahibi olacak.

"Avrupa'nın kültür mirasının dünyada eşi benzeri yoktur" diyen Komisyon üyesi Vassiliou, "Avrupa Birliği Kültür Mirası Ödülü; koruma, araştırma, öğretim, mesleki eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarının yanı sıra bireyler ve gruplar tarafından verilen özel hizmetlerde de mükemmelliği ön plana çıkarıyor. Bu yıl ödül kazananları, asla hafife almamamız gereken muazzam zenginlik ve çeşitlilikteki mirasımızı bizlere yeniden hatırlattıkları için tüm samimiyetimle kutluyorum. Bu miras, gelecek nesiller için bizim korumamız altındadır" diye konuştu.

Europa Nostra Başkanı Plácido Domingo ise "Kültürel miras alanındaki üstün çalışmaları kutlarken Avrupa Komisyonu'nu bir kez daha yanımızda görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Ayrıca, teklif aşamasındaki 'Yaratıcı Avrupa' (Creative Europe) programı kapsamında paylaştığımız hedefleri desteklemekteki kararlılığını açıkça gösterdiği için de Komisyon'u tebrik etmek istiyorum. Avrupa fonları hayati önem taşıyor; bu fonlar geçmişimizi hayata döndürmemize ve hazinelerimizi gelecek için korumamıza yardımcı olan yaratıcılığı ve yenilikçiliği güçlendiriyor" dedi.

Bu yazıya ilk yorumu yazın | Devamını oku...

Son Güncelleme ( Cuma, 23 Mart 2012 )
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 1 - 3 Toplam: 118

Menü

Anasayfa
Foto Galeri
Yeri ve Tarihi
Yortanlı Barajı
Kazı Ekibi
Kazı Alanı
Buluntular
Sponsorlar
Yakın Çevre
Basın Köşesi
İletişim

Giriş Formu


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Anketler

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
 

Kimler Sitede

  • English